• Pomniejsz czcionkę
  • Powiększ czcionkę
  • Zmień kontrast
IMG_20190608_124243.jpg

Dzień Polsko-Japoński w Lasku

Dodano: 2019-06-11

W ramach tegorocznych obchodów setnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią, Instytut Wysokich Ciśnień PAN „Unipress” zaprosił do swojej podwarszawskiej siedziby w Lasku wielu gości z Japonii i Polski, by wspólnie uczcić długoletnią, wzajemną, współpracę.


Na spotkanie, zgodnie z dawną japońską tradycją, przywołał wszystkich Ryotaro Sakamoto grając na bębnach, co niezwykle spodobało się, szczególnie polskim gościom.


Uroczystość oficjalnie otworzyła dyrektor Instytutu Izabella Grzegory, wraz z prof. Sylwestrem Porowskim, twórcą Instytutu. Przypomniała długoletnią, niezwykle przyjacielską współpracę z naukowcami, ale także artystami japońskimi, wspominając udział Gminy Celestynów i Szkoły Podstawowej w Starej Wsi w goszczeniu dzieci japońskich, poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi w Kobe. Wspomniała także o wystawie instalacji artystycznej japońskiego rzeźbiarza, obecnego na spotkaniu, Kiyokatsu Matsumiya, dzięki któremu, rok temu, ukazał się album z rysunkami dzieci z Gminy Celestynów i japońskich. Po rozpoczęciu nastąpiła dyskusja o wzajemnej współpracy i przyjaźni między Polską i Japonią. Podkreślano w niej, że mimo ogromnej odległości, innej tradycji, można się przyjaźnić i wspólnie podejmować różne działania.


Następnie przyszła kolej na występy. Najpierw popis śpiewu i tańca dały dzieci z Płocka, gdzie w ich szkole także spędzały czas japońskie dzieci z Kobe. Następnie wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Starej Wsi im. Polskich Dzieci Syberyjskich, które fantastycznym śpiewem i tańcem nawiązały do polskiej tradycji ludowej.


Po obiedzie i zwiedzeniu laboratoriów, a też wystawy artysty Matsumiya, dzieci z Płocka zaprosiły wszystkich do wspólnych tańców na trawie. Na koniec dyrektor Grzegory zaprosiła wszystkich na smakołyki z grilla.
AnKa

Fotorelacja dostępna na jest na Fb.

← Strona główna
unipress
krus
mpk
dziennik ustaw