• Pomniejsz czcionkę
  • Powiększ czcionkę
  • Zmień kontrast
IMG_2469.JPG

Senator Japonii w Starej Wsi

Dodano: 2019-10-29

W ramach obchodów pierwszej rocznicy nadania imienia Polskich Dzieci Syberyjskich Szkole Podstawowej w Starej Wsi, placówkę odwiedziła delegacja, na czele której stał Senator Japonii. Goście wraz z przedstawicielami samorządu, dyrekcją szkoły, nauczycielami oraz uczniami obejrzeli część artystyczną, uczestniczyli w zajęciach pokazowych. Przypomniano również o obchodzonej w tym roku, setnej rocznicy nawiązania przez Polskę i Japonię stosunków dyplomatycznych.


W ubiegłym roku, 20 listopada, Szkoła Podstawowa w Starej Wsi przyjęła imię Polskich Dzieci Syberyjskich. Dzieci, których po 1919 roku Japończycy uratowali, dając im schronienie w mieście Tsuruga i umożliwiając powrót do Polski.


W poniedziałek 28 października w placówe gościł senator Hirofumi Nakasone, który jest synem Yasuhiro Nakasone byłego premiera Japonii, a także ambasador Japonii w Polsce Tsukasa Kawada. Po obejrzeniu przez gości wystawy rysunków dzieci na temat przyjaźni polsko-japońskiej i wystawy na temat historii Dzieci Syberyjskich uczniowie powitali członków delegacji występem artystycznym. Młodsze dzieci zatańczyły polski taniec narodowy – poloneza, zaśpiewały hymn szkoły, piosenkę w języku japońskim. Natomiast starsze klasy zaprezentowały taniec z flagami Polski i Japonii. Delegację oficjalnie powitała dyrektor szkoły Elżbieta Osuch oraz wójt Witold Kwiatkowski.


Po oficjalnej części wizyty uczestniczono w lekcji pokazowej języka japońskiego i plastyki. Na tej drugiej dzieci zdobiły piernikowe serca. Na zakończenie, tortem, zaakcentowano 100 rocznicę nawiązania przez Polskę i Japonię stosunków dyplomatycznych.


Jest to kolejna wizyta gości w Japonii w Gminie Celestynów w ramach podjętej współpracy ze strona japońską.

Fotorelacja dostępna jest na Fb

← Strona główna
unipress
krus
mpk
dziennik ustaw