• Pomniejsz czcionkę
  • Powiększ czcionkę
  • Zmień kontrast
czujnik19.jpg

Jakość powietrza w naszej gminie będzie profesjonalnie mierzona!

Dodano: 2019-11-29

Od kilku dni, na terenie wszystkich sołectw gminy Celestynów działają czujniki monitorujące stan jakości powietrza. Urządzenie informuje o temperaturze powietrza, wilgotności, ciśnieniu, a także stężeniu pyłów zawieszonych - PM 2.5 i PM 10 (odpowiadających za tzw. smog). Zamontowano również tablice informujące o wyżej podanych parametrach w miejscowościach, gdzie znajdują się szkoły publiczne: w Ostrowie ( na budynku szkoły), Regucie ( na budynku OSP), Celestynowie (na budynku hali sportowej) oraz Starej Wsi (na budynku szkoły Podstawowej).


Wyniki można śledzić na stronie naszepowietrze.pl bądź korzystając z aplikacji Syngeos na telefon.


Bieżąca wiedza o stanie zanieczyszczeń powietrza ma służyć mieszkańcom do podejmowania decyzji o pobycie na zewnątrz budynków osób, szczególnie narażonych na działanie smogu (dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby z chorobami układu oddechowego).


Gmina Celestynów, pragnie by miały one również działanie prewencyjne. Uświadamiające mieszkańcom, jak duży wpływ na jakość powietrza, ma spalanie odpadów w piecach i kotłach c.o. czy ogrzewanie domów słabej jakości paliwem.


Osoby, które chcą na bieżąco śledzić wyniki pomiarów w swoim telefonie, mogą zainstalować aplikację Syngeos. Dla systemów opartych o Android można ją pobrać ze sklepu Google Play. Aplikację mogą również wykorzystywać użytkownicy IOS.


Zakup i montaż czujników i tablic zrealizowany został przy pomocy środków z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza MAZOWSZE 2019. Koszt realizacji zadania wyniósł 88.221,75 , połowę tej kwoty stanowią pozyskane środki z budżetu Województwa Mazowieckiego, pozostałe środki pochodzą budżetu Gminy Celestynów.

← Strona główna
unipress
krus
mpk
dziennik ustaw