• Pomniejsz czcionkę
  • Powiększ czcionkę
  • Zmień kontrast
drzewa.jpg

Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Drzewa

Dodano: 2020-10-10

Dzisiaj, 10 października przypada Dzień Drzewa - międzynarodowa akcja sadzenia drzew odbywająca się w coraz większej liczbie krajów na świecie. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej całych społeczeństw. W ramach tego święta prowadzona jest akcja sadzenia drzew, oraz towarzyszy jej szeroki program edukacji ekologicznej.
Inicjatorem tego dnia był Amerykanin Julius Sterling Morton, sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, gubernator stanu Nebraska, znawca i wielki miłośnik przyrody. W 1872 roku zwrócił się z apelem do rodaków, by każdy kto ma taką możliwość posadził drzewo. Idea ta spotkała się z szerokim odzewem i w tym czasie na terenie USA zasadzono ponad milion drzew.
Do Europy idea Mortona trafiła w 1951 roku. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa postanowiła, że we wszystkich krajach członkowskich obchodzony będzie każdego roku Światowy Dzień Drzewa.
W Polsce Dzień Drzewa obchodzimy w dniu 10 października od 2002 r. Jest organizowany przez stowarzyszenia ekologiczne, szkoły i nadleśnictwa. W ramach tego święta prowadzona jest akcja sadzenia drzew oraz towarzyszy jej program edukacji ekologicznej.

← Strona główna
unipress
krus
mpk
dziennik ustaw