• Pomniejsz czcionkę
  • Powiększ czcionkę
  • Zmień kontrast
KRÓTKAHISTORIADŁUGOLETNIEJWSPÓŁRPACY.jpg

30-lecie współpracy Gminy Celestynów i Gminy Clapiers

Dodano: 2020-11-06

Szanowni Mieszkańcy,
jutro mija 30 lat od podpisania przez Gminę Celestynów i Gminę Clapiers we Francji protokołu porozumienia o przyjacielskiej współpracy miast bliźniaczych.


7 listopada 1990 roku z inicjatywy prof. Sylwestra Porowskiego, założyciela w Lasku IWC PAN podpisano porozumienie między dwiema bliźniaczymi gminami - Celestynowem w Polsce a Clapiers we Francji. Inicjatywa ta dotyczyła współpracy na wielu płaszczyznach: społecznej, kulturalnej czy gospodarczej. Nikt wtedy nie spodziewał się, że przez następne 30 lat mieszkańcy obu gmin i przedstawiciele obu samorządów będą składać oficjalne i mniej oficjalne wizyty, będą regularnie się odwiedzać często w prywatnych domach, że dzieci i młodzież Celestynowa będą uczyć się języka francuskiego, w Clapiers powstanie ulica o nazwie Celestynów, a w Celestynowie wspólnie posadzony zostanie Dąb przyjaźni i współpracy.


Minęły trzy dekady, a ożywiona współpraca i przyjaźnie trwają, pisma samorządowe obu stron zamieszczają wieści co w bliźniaczej gminie słychać i jak rozwija się udane i satysfakcjonujące partnerstwo.


Aktualna sytuacja związana z pandemią nie pozwoliła nam w tym roku uroczyście obchodzić tak zacnego jubileuszu, dlatego też w symboliczny sposób pragniemy zaznaczyć nasz wspólny sukces.


Z całego serca dziękujemy naszym francuskim partnerom za ten wspólny czas, za pełne zaangażowanie we wspólne przedsięwzięcia i przybliżanie nam obyczajów i kultury Francji.


Naszym Mieszkańcom dziękujemy za zaangażowanie własnych serc, za inicjowanie spotkań, za trud i radość z jaką wspierali działania samorządu przez te lata i fakt, że te działania wyszły daleko poza oficjalny kanon.

Przewodniczący

Rady Gminy Celestynów

Romuald Ziętala

                                                        Wójt

                                           Gminy Celestynów

                                           Witold Kwiatkowski


 

 

← Strona główna
unipress
krus
mpk
dziennik ustaw