• Pomniejsz czcionkę
  • Powiększ czcionkę
  • Zmień kontrast
pomnikbezspacji.JPG

11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

Dodano: 2020-11-11

Rok 1918 przyniósł dla państwa polskiego upragnioną wolność po 123 latach zaborów (od 1795 roku). W 1937 roku Narodowe Święto Niepodległości ustanowiono na dzień 11 listopada jako upamiętnienie faktu, że w tym dniu w 1918 r. Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące działania bojowe I Wojny Światowej.


Niestety święto zostało zniesione w 1945 roku ustawą Krajowej Rady Narodowej, aby powrócić w 1989 roku – roku tzw. transformacji systemowej.


W 2018 roku obchodziliśmy 100 lecie odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Swobodnie, z rozmachem wiwatowaliśmy i bawiliśmy się z tej okazji. Obecny czas pandemii nie pozwala na taką dynamikę, spotkania w szerokim gronie i swobodę działania. Mimo to każdy z nas może tę chwilę radości z trudem odzyskanej kiedyś wolności uczcić w swoim sercu. Z całego swojego serca podziękujmy tym, dzięki którym możemy żyć własnym życiem.


W tym dniu pamiętajmy w szczególności o tych, którzy walczyli i oddali życie za niepodległą Polskę!


Poniżej można obejrzeć fotorelację z symbolicznego uczczenia przez Gminę Celestynów pamięci, o tych którzy poświęcili swoje życie za kraj. Pod pomnikami złożone zostały kwiaty.

 

 

← Strona główna
unipress
krus
mpk
dziennik ustaw