Przez dwa ostatnie dni miłośnicy militariów mogli oglądać wystawy plenerowe umundurowania, broni oraz zabytkowych pojazdów wojskowych na Dąbrowieckiej Górze. Takie atrakcje i wiele innych przygotowało dla nich Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji Pro Fortalicium podczas XV pikniku fortecznego.
Cel wydarzenia
Piknik odbył się 14-15 sierpnia w ramach obchodów 80 lat Punktu Oporu Dąbrowiecka Góra (1941-2021). Jak informuje Hubert Trzepałaka, przewodniczący Koła Terenowego „Przedmoście Warszawa”, celem tegorocznego spotkania było zapoznanie uczestników z historią zmagań o umocnienia Przedmościa Warszawa z sierpnia 1920 roku oraz lipca-września 1944.
Wystawy
Na odwiedzających czekały liczne wystawy, dostępne w godzinach 10:00-17:00. Prezentowały one dioramy muzeów takich jak Muzeum Willa Lodusieńka, Muzeum Pól Bitewnych Przyczółek Serocki, Lokalne Muzeum Techniki Wojskowej i Cywilnej, Muzeum 2 Korpusu, 7 Pułku Lansjerów. Obecne były również grupy rekonstrukcji historycznej w mundurach z lat 1915-1945. Obejrzeć można też było zabytkowe pojazdy z okresu II wojny światowej i zimnej wojny oraz wystawę sztuki okopowej znalezionej na pobojowiskach wokół Warszawy.
Osoby, które zdecydowały się odwiedzić w ten weekend skansen forteczny na Dąbrowieckiej Górze mogły podejrzeć jak podczas budowy umocnień pracowali cieśle, zbrojarze oraz polowa kuchnia. Tradycyjnie już otwarte dla zwiedzających były wyremontowane i wyposażone wnętrza schronów.
Pomysł na ciekawą wyprawę
Piknik militarny w sąsiedztwie Dąbrówki, odbywa się już od kilkunastu lat i odwiedzany jest przez miłośników militariów, jak i miłośników rowerowych i pieszych wycieczek po okolicznych lasach, stanowiąc interesujący punkt takiej wyprawy.
Fotorelacja
Szersza fotorelacja dostęna jest na Fb
Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Gminy Celestynów.