Wojewódzki Sąd Administracyjny wyrokiem z 6 października 2021 roku uchylił Decyzję Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Wojewódzkiego Mazowieckiego Konserwatora Zabytków dotyczącą objęcia min. ul. Jankowskiego w Celestynowie ochroną konserwatorską. Skargę do sądu w tej sprawie złożyła Gmina Celestynów oraz PKP PLK S.A i Zarząd Dróg Powiatowych. Sąd podzielił argumenty jakie Gmina przedstawiła podważając decyzję Konserwatora. Sąd wskazał na wady prowadzenia samego postępowania, brak „zbadania okoliczności kluczowych dla sprawy" w tym brak dowodów na to, że budowa tunelu może spowodować zagrożenie dla zabytkowej Willi i drzewostanu.
Konserwator błędnie stwierdził, że budowa tunelu odetnie rów, który nawadnia drzewostan na zabytkowej posesji, choć rów ten tak naprawdę odwania tę posesję. WSA stwierdził również, że Konserwator wydając Decyzję nie zważył rzetelnie interesu społecznego uznając, że ochrona zabytków „ma bezpośrednie i niekwestionowane pierwszeństwo nad innymi rodzajami interesu społecznego" w tym przypadku, przeważa nad bezpiecznym przejazdem pod torami kolejowymi. Sąd stwierdził, że takie przekonanie nie ma potwierdzenia w przepisach ustawy o zabytkach, a tym bardziej w przepisach Konstytucji RP.
Przypomnijmy, że Wojewódzki Mazowiecki Konserwator Zabytków 18 XII 2020 roku, wydał decyzję o wpisaniu do rejestru zabytków nieruchomych otoczenie zabytkowej willi przy ul. Św. Kazimierza 16, w tym część pasa kolejowego i ul. Jankowskiego w Celestynowie, choć rok wcześniej wydał pozytywną opinię co do budowy tunelu pod linią kolejową w ul. Jankowskiego. Pomimo odwołań Gminy Celestynów, PKP, oraz Zarządu Dróg Powiatowych jak również zebranymi ok. 500 podpisów mieszkańców, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu decyzją z 24 III 2021 roku, podtrzymał decyzję Konserwatora. Wyrokiem z 6 X 2021 WSA uchylił obydwie decyzje. Od wyroku WSA Minister i Konserwator mogą się jeszcze odwołać, choć po tak miażdżącym uzasadnieniu uchylenia jego decyzji, byłoby to zaskakujące. Kosztami postępowania Sąd obciążył Ministra Kultury.
Obecnie realizowana jest umowa z lutego 2021 r z firmą Mosty S.A. z Warszawy na wykonanie dokumentacji i budowę tunelu pod torami w ul. Jankowskiego. Dokumentacja projektowa jest na ukończeniu, trwa proces uzgodnień z instytucjami zewnętrznymi, przed złożeniem dokumentów do Starosty o wydanie pozwolenia na budowy.