Kampania skierowana jest do mieszkańców Gminy Celestynów, aby wyeliminować zagrożenie wynikające z pożarów sadzy a także zatruć tlenkiem węgla w sezonie grzewczym.
PAMIĘTAJMY!
Tlenek węgla to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły, dlatego NIE USŁYSZYMY KIEDY SIĘ WYDOBYWA, NIE ZOBACZYMY ANI NIE POCZUJEMY.
W okresie grzewczym wzrasta ryzyko powstania pożarów i zatruć tlenkiem węgla w budynkach mieszkalnych. Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym.
Często przyczyną wydobywania się tlenku węgla są niesprawne palniki lub piecyki gazowe, niedrożność kominów, czy nieprawidłowo funkcjonująca wentylacja. Bardzo często źródłem wydobywania się tlenku węgla może być również: uruchomiony samochód w zamkniętym pomieszczeniu!
Dlatego niezwykle ważne jest regularne wietrzenie pomieszczeń i zachowanie odpowiedniej cyrkulacji powietrza, szczególnie w miejscach, gdzie wykorzystywane są mechanizmy grzewcze. Koniecznie jest również, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego wykonie okresowego przeglądu i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.
CHARAKTERYSTYCZNE OBJAWY ZATRUCIA CZADEM
Zatrucie może objawiać się pod postacią gorszego samopoczucia oraz bólu głowy. Te dolegliwości mogą być niepokojące wówczas, gdy towarzyszą im zawroty głowy, wymioty, nudności, ogólne osłabienie organizmu oraz senność.
Do objawów zatrucia czadem możemy zaliczyć również: duszności, zaburzenia pamięci, problemy ze wzrokiem, kołatanie serca, brak czucia w palcach, upośledzenie psychiczne. W ciężkich przypadkach, zatrucia tlenkiem węgla może doprowadzić do uszkodzenia pnia mózgu; niezborności; zaburzenia mowy; uszkodzenia mięśnia sercowego; nerek i wątroby.
POŻARY SADZY!
Sadza powstaje jako produkt uboczny spalania, w wyniku niepełnego spalania stałego materiału palnego jak np. mokrego drewna, węgla, śmieci oraz odpadów komunalnych. Znajdująca się we wznoszonym ją dymie, osiada i gromadzi się na wewnętrznych powierzchniach przewodu dymowego komina. Najwięcej gromadzi się jej w miejscach, gdzie jest niższa temperatura na długości komina, czyli przeważnie w części przechodzącej przez nieużytkowe poddasze, albo w części wystającej ponad dach, gdzie komin jest nieocieplony.
Sadza jest materiałem łatwopalnym i przy zbyt długim nie czyszczeniu lub niedokładnym czyszczeniu przewodów kominowych, bardzo często i łatwo dochodzi do jej zapalenia.
Zapaleniu się sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania. W niektórych przypadkach z komina dobywają się płomienie ognia, strzelają z niego iskry ognia oraz gęsty, ciemny dym. Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym. Wysoka temperatura lub ogień wydobywający się z szczelin komina może doprowadzić do zapalenia się materiałów otaczających przewód kominowy. Przez pęknięcia do pomieszczeń mieszkalnych może dostać się również dym oraz dwutlenek węgla.