w tym roku obchodzimy 80 rocznicę Akcji pod Celestynowem, zajmującą szczególne miejsce w historii gminy Celestynów. Wydarzenie to upamiętnione jest pomnikiem zlokalizowany przy budynku stacyjnym w Celestynowie.
„Akcja pod Celestynowem” jest jedną z najbardziej znanych akcji dywersyjnych mających miejsce na terenie Gminy Celestynów - opisana została w książce Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. Do niej też nawiązują symbole gminy - Krzyż Kawalerski w Herbie gminy Celestynów.
Przeprowadzona została w maju 1943 roku przez Oddział Szturmowy „Kedywu” Komendy Głównej AK. Polegała ona na uwolnieniu 49-ciu więźniów politycznych przewożonych pociągiem z Lublina do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Uczestnikami akcji byli żołnierze wydzieleni z oddziałów Kedywu Komendy Głównej AK, w większości członkowie harcerskich Grup Szturmowych z „Zośką” (Tadeusz Zawadzki) na czele.
19 maja br. planowane są oficjalne obchody 80 rocznicy Akcji pod Celestynowem, w związku z tym, pragniemy dokonać renowacji pomnika przy stacji PKP w Celestynowie według projektu artysty rzeźbiarza Pana Ryszarda Kozłowskiego oraz zorganizować obchody rocznicy w postaci uroczystego programu artystycznego.
Zwracamy się z prośbą o wsparcie realizacji tej ważnej inicjatywy poprzez wpłaty darowizn na konto Urzędu Gminy w Celestynowie.
Wszelkie informacje, znajdą Państwo w załączonej cegiełce.