Gmina Celestynów położona jest w województwie mazowieckim, w powiecie otwockim. Jest to gmina wiejska, powstała w 1952 r.
Gmina oddalona jest ok. 40 km od centrum Warszawy na szlaku Warszawa – Dęblin. Łączność ze stolicą zapewnia: elektryczna kolej podmiejska oraz prywatne linie autobusowe. Niemal cały jej obszar znajduje się w granicach Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Jej część centralna i wschodnia położona jest na Równinie Garwolińskiej, a zachodnia terenach pradoliny Wisły. Gmina Celestynów liczy 89 km kw. powierzchni i zamieszkuje ją ponad 11 tysięcy mieszkańców. 56% powierzchni gminy stanowią lasy, z czego ponad 86% to lasy sosnowe.
Symbole
Herb
Herbem Gminy Celestynów są w polu błękitnym dwie skrzyżowane gałązki dębowe złote nad takimż krzyżem kawalerskim.
Tereny Gminy Celestynów, która jako twór administracyjny istnieje od 1952 r., podczas II wojny światowej były miejscem wielu działań ruchu oporu. Krzyż Kawalerski nawiązuje do słynnej Akcji Celestynów przeprowadzonej 20 maja 1943 roku przez Oddział Szturmowy „Kedywu” Komendy Głównej AK – akcji polegającej na uwolnieniu 49-ciu więźniów politycznych przewożonych pociągiem z Lublina do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Uczestnikami akcji byli żołnierze wydzieleni z oddziałów Kedywu Komendy Głównej AK, w większości członkowie harcerskich Grup Szturmowych z „Zośką” (Tadeusz Zawadzki) na czele. Wsparło ich kilku doświadczonych oficerów, wśród nich: cichociemny por. „Kron” (Stanisław Kotorowicz) i hubalczyk, ppor. „Czarny” (Marek Szymański). Dowodził kpt. „Mietek” (Mieczysław Kurkowski), jego zastępcą był „Zośka”, obserwatorem z ramienia Kedywu kpt. „Pług” (Adam Borys), cichociemny. Na jej terenie miała miejsce również akcja wysadzenia w nocy z 11 na 12 grudnia 1943 r. (w pobliżu Celestynowa) niemieckiego pociągu urlopowego przez oddział cichociemnego por. Józefa Czumy „Skrytego”. Na terenie Pogrzeli jednej z miejscowości z ternu Gminy Celestynów stoi pomnik poświęcony żołnierzom walczącym w trakcie II Wojny Światowej o polskie szyny.
Liście i gałązki dębowe symbolizują najstarsze ziemie pokryte lasem dębowym, od których powstała nazwa miejscowości Dąbrówka.
W heraldyce krzyż może być również uznawany za wizerunek drzewa, zaś dąb jest symbolem siły, potęgi i piękna. Błękitna barwa pola tarczy herbowej ma odniesienie do nazwy gminy pochodzącej od imienia przedwcześnie zmarłej żony Juliana Radzińskiego Celestyny Radzińskiej, który w 1871 roku drogą spadku objął majątek Radzin po Leopoldzie Radzińskim. Łaciński wyraz caelestis, od którego utworzono to imię, oznacza: należący do nieba, niebiański.
Błękit jest w heraldyce symbolem piękna, wzniosłości, pochwały oraz czystości, lojalności, wierności i rzetelności.
Barwa złota symbolizuje wiarę, stałość, mądrość i chwałę.
Obecny wygląd herbu Gminy Celestynów został określony w Uchwale Nr 393/22 Rady Gminy Celestynów z dnia 30.06.2022 r.
Flaga
Barwami Gminy Celestynów są kolory żółty - niebieski - żółty na fladze trójstrefowej, w układzie równoległych pasów poziomych jednakowej szerokości. Stosunek wysokości do długości flagi jest jak 5:8.
Obecny wygląd flagi Gminy Celestynów funkcjonuje od 1998 r. Zostały one określone w Uchwale Nr 17/98 Rady Gminy Celestynów z dnia 24.04.1998 r. Zaś zasady korzystania z herbu w uchwale nr 28/98 Rady Gminy Celestynów z dnia 2.06.1998 r.
Sztandar
Strona prawa sztandaru ma barwę białą z godłem Rzeczpospolitej Polskiej na tarczy herbowej (zgodnym z aktualnym wzorem) ulokowanym pośrodku, o wysokości 1/2 rozmiarów płata. Wokół obramienie z motywu liści dębowych i żołędzi oraz krzyży kawalerskich umieszczonych na narożnikach ornamentu i po środku jego boków. Wewnątrz obramienia majuskulny napis WOLNOŚĆ SOLIDARNOŚĆ (ponad godłem) oraz SAMORZĄDNOŚĆ (poniżej godła).
Strona lewa sztandaru ma barwę złotą (żółtą) z umieszczonym pośrodku herbem Gminy Celestynów oraz haftowanym złotą nicią majuskulnym napisem GMINA (ponad herbem) CELESTYNÓW (pod herbem). Od strony przydrzewcowej i swobodnej lewej strony sztandaru znajdują się elementy dekoracyjne oparte na motywie zaczerpniętym z herbu (ornament z liści i żołędzi dębowych). Napisy i ornament umieszczone na obrzeżu o barwie błękitnej. (Barwy te - złota i błękitna - są barwami Gminy).
Głowica sztandaru ma kształt stylizowanego modernistycznie orła w koronie. Nawiązuje wyglądem do Pomnika Ofiar II Wojny Światowej wystawionego na terenie Gminy Celestynów.
Sztandar został ustanowiony Uchwałą Nr 392/22 Rady Gminy Celestynów z dnia 30 czerwca 2022 r.